Привет, книголюбители!
Днес искам вашето мнение за следващата книга, за която искате да видите ревю в блога през месец февруари.
Ще ви помоля да ми помогнете и да коментирате кое заглавие предпочитате. ❤️📖😊 Благодаря ви!
1. „Момчето, което последва баща си в Аушвиц“ от Джеръми Дронфийлд
Където има семейство, има и надежда…
През 1939 г. Густав Клайнман, еврейски тапицер от Виена, и неговият шестнайсетгодишен син Фриц са арестувани от Гестапо и транспортирани в Германия. Затворени в концлагера Бухенвалд, те по чудо преживяват убийствената жестокост на нацистите.
Eдин ден Густав научава, че ще бъде изпратен в Аушвиц – на сигурна смърт.
За Фриц е немислимо да изостави баща си. Отчаян в желанието си да бъдат заедно, Фриц прави шокиращ избор и доброволно пожелава да се присъедини към групата, която ще бъде отведена в Освиенцим. За нацистите всеки лагер на смъртта е като другите, така че на момчето е разрешено да последва баща си…
Всичките тежки години на ужас, отчаяние и жестокост, на които двамата стават свидетели, и неизмеримите страдания, които понасят като жертви, не успяват да ги сломят. Густав и Фриц намират утеха и сила чрез своята безусловна любов и чрез вярата в бъдещето.
Вяра, която може да им покаже пътя към спасението…
Базирана на тайния дневник, който води Густав, както и на задълбочени проучвания и интервюта с членовете на семейство Клайнман, „Момчето, което последва баща си в Аушвиц“ е изключителен разказ за смелост и оцеляване, но и за това какво е да бъдеш човек и как да съхраниш човешкото у себе си… дори ако се намираш на най-нечовешкото място на света.
2. „Пчеларяр на Алепо“ от Кристи Лефтери
Историята на една силна любов. Една одисея на надеждата.
Нури и Афра живеят щастливо в красивия сирийски град Алепо, докато не се случва немислимото. Зверствата на войната ги прогонват и те тръгват по дългия, несигурен и опасен път на бежанците.
Пчеларят Нури е изгубил страстта, любовта, семейството и живеца си, а видяното от художничката Афра е толкова ужасяващо, че очите ѝ отказват да ѝ служат и слепотата ѝ усложнява одисеята им.
Низвергнати от родината си, те вървят през покварения свят в търсене на нов дом. Но в своето пътуване се изправят и пред най-трудната задача – да се преоткрият взаимно.Какво е да загубиш работата си, живота си, дома си, сина си? Как се стига без документи през Турция, Гърция и България чак до Лондон?
Фалшиви паспорти, пари и трафик на хора, оцеляване и живот в бежански лагер на Балканите.Този роман пътуване е и личен, и общочовешки. В него са преплетени световните политически процеси и съдбите на засегнатите; изграден е контекст, в който животът едновременно губи и добива смисъл.
3. „Котката и градът“ от Ник Брадли
Там където котките си общуват с Кафка, Мураками и оставят послания.
„Котката и градът“ е реверанс към японската култура и литература. Ник Брадли успява умело да обхване спецификите и странностите им, като описва космополитния живот в един пленителен и интригуващ сюжет и поставя важни общочовешки въпроси.
Дебютният роман на Ник Брадли е неповторима амалгама от магически реализъм, научна фантастика, трилър, криминале и романс, сравним с писатели като Дейвид Мичъл и Мураками.
Токио.
Самотна котка калико обикаля алеите на мегаполиса и става свидетел, довереник и тиранин на човеците, докато те преживяват страданията на собствените си животи. Хората, за разлика от нея, са обречени на града и пътуват из него по строго определени пътеки – като по влакови релси. Бакенеко съпътства бездомника, детектива, преводача, шофьора, пощальона… А когато най-малко го очакват, преплита съдбите им болезнено – и безкомпромисно.
